Steampunkowy zawrót głowy, czyli wizyta w świecie magów papieru

Posted on

Lepiej późno niż wcale

Charlie N. Holmberg już od wielu lat pisze książki, które momentalnie podbijają serca czytelników w Stanach, a także amerykańskie listy bestsellerów. Powieść “Papierowy mag” została wydana w Ameryce już w 2014 roku, seria zapoczątkowana tym tytułem ma już  trzy tomy i Disney planuje jej ekranizację. Polscy czytelnicy dopiero od czerwca mogą zapoznawać się z pierwszym tomem cyklu, ale już widać, że popularność Holmberg nie bierze się znikąd. Może “Papierowy mag” nie stanie się w Polsce bestsellerem numer jeden, ale na pewno cieszy się ogromnym powodzeniem. Co sprawia, że tak jest?

Książka, jakiej nie było

Bardziej sceptyczni odbiorcy kultury z zacięciem godnym zdartej płyty powtarzają, że wszystko już było, i że jakkolwiek by się nie starano, nic nowego się nie wymyśli. “Papierowy mag” stawia to stwierdzenie pod dużym znakiem zapytania. Ale od początku.

Ceony Twill z wyróżnieniem kończy Szkołę Magów Tagis Praff. Marzeniem młodej dziewczyny jest zostanie specjalistą od magii metalu. Ku jej ogromnemu niezadowoleniu, z powodu braków wśród magów papieru szkoła wyznacza jedną osobę na obowiązkowy staż u papierowego maga. Jak łatwo się domyślić, wybrana zostaje właśnie Ceony. Praca z papierem okazuje się jednak nie być wcale taka nudna i pozbawiona sensu. Młoda magiczka wkracza w świat nieznanej jej dotąd magii, nie wiedząc, że niebawem przyjdzie jej się zmierzyć z naprawdę mrocznymi mocami.

Pierwszym i chyba najbardziej istotnym atutem książki Charlie N. Holmberg jest jej unikalność. Jakkolwiek byśmy nie szukali podobieństw do innych dzieł literackich, raczej nie znajdziemy czegoś, co przynajmniej w dużej mierze przypominałoby świat wykreowany przez autorkę. W powieści utrzymanej w steampunkowym klimacie magia dotyczy tylko i wyłącznie wytworów działalności człowieka – szkła, metalu, gumy, papieru… Dodatkowo akcja osadzona jest w alternatywnym wiktoriańskim Londynie, co nadaje powieści niepowtarzalnego klimatu. Poza klimatem mamy tu tez do czynienia z przemyślanymi i charakterystycznymi postaciami – upartą i porywczą Ceony, a także tajemniczym, ale też dobrotliwym magiem Emerym. Książka jest dość krótka, ale zawiera w sobie maksimum treści. Czytelnik zostaje wrzucony bez przygotowania w sam środek świata, ale też autorka przedstawia go na tyle przystępnie, że nie stanowi to żadnego problemu. Powieść czyta się szybko, właściwie da się ją skończyć w jeden dzień. Tylko potem zostaje uczucie pustki, którą będzie mogła zapełnić dopiero kolejna część. Problematyczne jest jedynie to, że mimo iż autorka serwuje wątek romantyczny w sposób wyważony i przez większość książki daje wybrzmieć emocjom bohaterów, to pod koniec wyraźnie z tym przyspiesza, co daje wrażenie pewnej chaotyczności i rozwijania wątku na siłę. Na szczęście to tylko wyjątek, który bardzo nie zakłóca całości, która jest naprawdę dobra.

Czekamy na więcej…

Papierowy mag od TaniaKsiążka to powieść, którą czyta się w moment. Napisana prostym, przystępnym językiem jednocześnie zachwyca przemyślanym światem i ciekawymi postaciami. Wydaje się, że jest to pozycja idealna dla młodzieży, ale i dorośli będą się przy niej dobrze bawić. Teraz pozostaje nam tylko się modlić, by sukces powieści był na tyle zauważalny, że wydawca zdecyduje się na wypuszczenie kolejnego tomu na polski rynek wydawniczy.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com