Rodzaje uzupełnień protetycznych

News

Współczesna protetyka stomatologiczna to nic innego jak dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem wszystkich procesów związanych z jamą ustną. Protetyka to nic innego jak uzupełnienie brakujących zębów mogą być to uzupełnienia trwałe lub okresowe. Uzupełnienie stałe to przede wszystkim implanty, które zostają przytwierdzone lub przyklejone do kolejnych zębów. Implanty można również przykręcić w zależności od zastosowanego rozwiązania. Z kolei protezy ruchowe to jedynie okresowe uzupełnienie i ponieważ wszystko ma postać wyjmowanej protezy pacjent sam decyduje, kiedy chce nosić tego typu uzupełnienie, a kiedy nie.

Uzupełnienia ruchome
Do takiej nielicznej grupy protez możemy zaliczyć materiały wykonane w całości z akrylu. Tego typu uzupełnienia nie nalezą do najtrwalszych, dlatego trzeba, zawrócić na to wszystko uwagę. Wyróżnia się również protezy szkieletowe, które są trwalszym rozwiązaniem. Warto też wspomnieć o specjalnie zaprojektowanych protezach, które umieszczamy bezpośrednio na pozostałe zęby. Implanty również mogą być w pełni zaliczane do protez.

Stałe uzupełnienia
W przypadku uzupełnień stałych mamy do czynienia z wkładami koronowo-korzeniowymi, które stosowane są głównie w przypadku gdy pacjent odbywa leczenie kanałowe. Dzięki wkładowi można w pełni oczyścić naczynia oraz nerwy, oraz co proces odbudowy zęba jest łatwiejszy a zrąb zęba, jest zastępowany, przez małą koronkę. W taki sposób stomatolog może z łatwością odbudować nawet najbardziej zniszczone zęby i są to zabiegi czysto protetyczne. Najważniejsze jest to, aby sięgać po w pełni sprawdzone rozwiązania. Wkłady tego typu mogą być wykonane z różnego materiału. Tutaj istnieje dowolność a wkład, może być nawet wykonany z włókna szklanego, czy tytanu co wzmacnia jego odporność na uszkodzenia. Stosowanie wkładów indywidualnych jest możliwe, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym zniszczeniem korony zęba. Przygotowanie takiego wkładu wymaga jednak czasu oraz wykonania właściwego wzorca. Tylko w taki sposób możemy cieszyć się modelem zęba i na jego podstawie stomatolog buduje nasz przyszły wkład, który uzupełni braki w naszym uzębieniu. Końcowym efektem pracy jest odpowiedni wycisk takiej korony i technik może, posiadając wszystkie dane wykonać taką rzecz. Wkłady koronowe często wykonywane są z materiału kompozytowego, przez co z wyglądu przypominają plomby.