Badanie miazgi

News

Szczęka jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia. Wystarczy jeden niefortunny upadek i silne uderzenie a może dojść do poważnego zwichnięcia lub nawet złamania. W takich wypadkach bardzo łatwo też naruszyć zęba co z pewnością wpływa na wiele rzeczy. Przez takie sytuacje jesteśmy zmuszeni do szybkiej reakcji, ponieważ musimy wykonać test żywotności miazgi. Podobne testy bardzo często wykonuje się w momencie, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą, która wchodzi w głąb zęba. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach wymaga się natychmiastowej reakcji, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć wielu poważnych problemów, które w przyszłości mogłyby rzutować na stan naszego uzębienia.

Wykonujemy test
Tego typu testy, wykonuje się przy pomocy urządzenia generującego prąd. Cała operacja jest przeprowadzona w taki sposób, aby impuls generowany przez urządzenie nie dotarł do ozębnej. Zawsze przed wykonaniem podobnego badania powinno się osuszać ząb, a dziąsło dla pewności, zabezpiecza się ligniną. Potem przykłada się odpowiednio impuls elektryczny, którego wartość oznacza, że miazga jest żywa lub martwa. Jeśli na skali pojawia się od 40 do 80 A, to znaczy, że miazga jest całkowicie martwa i należy ją usunąć poprzez leczenie kanałowe. To bardzo ważne, aby postawić właściwą diagnozę. Tego typu badania to nic innego jak bardzo ważna diagnostyka, która może nie jeden raz uratować nasze zęby.
Inny rodzaj testu
Nie zawsze podczas badania żywotności miazgi wykorzystuje się impuls elektryczny. Można to zrobić w zupełnie inny sposób, wykonując, badanie reakcji miazgi na zimno. Wystarczy uformować kulkę z waty, a następnie wykorzystać nasączony chlorek etylu, który jest zmrożony do odpowiedniej temperatury, a następnie całość przyłożyć do zęba. W tej technice jednak prawdopodobieństwo fałszu w wynikach jest bardzo duże, przez co metoda jest o wiele bardziej zawodna niż wspomniany wyżej impuls elektryczny. Dlatego, aby uwiarygodnić wynik, badanie powtarza się kilka razy i specjalista dokonuje porównania. Problemy z zębami są bardzo częste, dlatego typu badania, są w stanie zdiagnozować, poważne zapalenie miazgi, zanim stan zapalny zdąży się rozwinąć. Pozwala to na ratunek zęba i jego długoletnie działanie co na pewno ma ogromne znaczenie dla pacjenta. Pamiętajmy, że działania profilaktyczne mają za zadanie pomóc nam wykryć nieprawidłowości.