Leczenie kanałowe zębów

News

Endodoncja to jedna z ważniejszych dziedzin stomatologii. Osoby pracujące w tej dziedzinie zajmują się nie tylko diagnostyką, ale i leczeniem tkanek, które znajdują się wewnątrz zęba. Endodonta zajmuje się także tkankami znajdującymi wokół wierzchołka zęba. Warto zauważyć, że jest to jedna z tych dziedzin stomatologii, która bardzo szybko się rozwija. Leczenie kanałowe niejednokrotnie jest w stanie uratować zęba, zanim nastąpi jego usunięcie. Dzięki takiemu leczeniu ząb może funkcjonować w naszej jamie ustnej przez wiele długich lat i nie jesteśmy zmuszeni do jego wyrwania. Jest to bardzo ważne, ponieważ możemy w ten sposób naprawić wiele problemów, które dotykają bezpośrednio nasze uzębienie.

Na czym polega takie leczenie?
Przede wszystkim leczenie kanałowe jest niczym innym jak całkowitym pozbyciem się wszystkich zniszczonych tkanek, nerwów i naczyń krwionośnych bezpośrednio z kanału korzenia i komory, czyli wszystkiego, co znajduje się wewnątrz naszego zęba. Lekarz specjalista zajmuje się także odpowiednim poszerzeniem kanału, dzięki czemu może on dokonać pełnego oczyszczenia z bakterii oraz innych szkodliwych związków, które wpływały na stan zapalny zęba. Osoba wykorzystuje do tego celu specjalne środki o działaniu antybakteryjnym, dzięki czemu wszystko, co znajdowało się na tkankach zębów, automatycznie się rozpuszcza. Tego typu kanał zębowy należy po zakończonym zabiegu, odpowiednio wypełnić tylko wtedy ząb, może zacząć na nowo funkcjonować i nie ma zagrożenia, że w najbliższym czasie, będzie on przeznaczony do wyrwania.

Kiedy powinno się zastosować leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest stosowane głównie, wtedy gdy w środku zęba naczynia krwionośne oraz inne nerwy ulegają poważnemu zapaleniu, a procesu nie można w żaden inny sposób odwrócić. Tego typu stany zapalne mogą powstać także przez próchnicę i powinniśmy mieć tego świadomość. Poważne zapalenie zęba bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ odczuwamy silny nieprzerwany ból, jest to dla nas wiadomość, że nie obejdzie się bez leczenia kanałowego. Cały zabieg wykonany przez właściwą osobę jest bezbolesny, więc osoba nie powinna bać się wizyty. Leczenie kanałowe wymaga przede wszystkim precyzji działania. Kanały znajdujące się wewnątrz muszą być oczyszczone, tylko wtedy zęby przestaną boleć. Po takim zabiegu na pewno każdy z nas odczuje ulgę.